<< Diğer Yazılarım

30 MART'TAN ÇIKARILACAK DERSLER!..

30 MART'TAN ÇIKARILACAK DERSLER!.. 
          Bir yerel seçimden daha çok bir genel seçim havasına girdirilerek rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile tapeler ve hatta AKP ile Cemaat arasında yaşanan gerilim üzerinden yürütülen bir seçim süreci yaşanılan 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin üzerinden iki gün geçmesine rağmen partilerin aldıkları oy yüzdeleri net bir şekilde belli değil. Hatta sandıkların açılması ile birlikte gündeme gelen tartışma ve şaibe iddiaları bu seçim sonuçlarının ne kadar güvenilir ve doğru sonuçlar olacağı konusunda tartışmaların devam edeceğinin göstergesidir. Bu nedenle şuanda şu parti başarılı veya başarısız diyerek bir değerlendirme yapmanın doğru olmayacağı kanaatinde olduğumdan yüzdeler üzerinden bir değerlendirme yapmak yerine 30 Mart Seçimi'nden çıkarılması gereken dersler üzerinde durmak daha faydalı olur diye düşünüyorum.
      Nitekim 30 Mart Seçimi'nden çıkarılması gereken dersleri maddeler halinde yazıp açıklamak daha akılda kalacağını düşündüğümden maddeler halinde yazıp açıklıyorum. Bu maddelerden bazıları şunlardır:
       1- SANDIK HAKİMİYETİ: Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de partiler, sandık hakimiyeti konusunda iktidar partisinin gerisinde kalarak vatandaşın kendilerini tercih edip verdikleri oyların kasıtlı veya kasıtsız bir şekilde başka partilere kaydırılmasına, geçersiz sayılmasına veya yakılarak yok edilmesine engel olamamışlardır. Bu nedenle siyasi partiler, gelecek seçimlerde yaptıkları çalışmalar neticesinde sandıklarda aldıkları oyu şu veya bu şekilde kaybetmemek için "sandık görevlileri ve müşahitler" konusunda daha dikkatli ve disiplinli bir çalışma yapmalı ve koordinasyon eksikliğini gidermelidir. Ayrıca parti genel merkezleri bünyesinde teknolojik tüm imkanlar kullanılarak sandık tutanaklarının anında merkezde toplanıp verilerin anında kaydedileceği bir “Sandık Koordinasyon Merkezi” kurulmalıdır. Bu birimde çalışacak partililer ile sandık görevlisi ve müşahitler aylar evvelinde belli bir eğitimden geçirilmelidir.
       2- KADIN ADAY: Ülke nüfusunun hemen hemen yarısı kadınlardan oluşmasına rağmen seçimden seçime kazanma ihtimali olmayan yerlerde sırf kadın aday göstermiş olmak için aday etmek yerine seçilecek yerlerden seçilmesi durumunda seçildiği makamın hakkını verebilecek kadın adaylar çıkartmalıdır. Çünkü aday listelerinde kadına da yer vermiş gözükmek için seçilemeyecek bölgelerden kadın adaylar çıkartılarak yapılan seçimlerde başarı yerine başarısızlık durumu söz konusu olmaktadır.
         3- TEŞKİLATLARDA KADIN: Toplumun yarısı kadınlardan oluşmasına rağmen bazı partilerin teşkilatlarında erkek egemen bir teşkilat durumu söz konusu olduğundan teşkilat yapılanmalarında kadınlar geri planda kalmaktadır. Oysa seçmen kitlesinin yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Bu nedenle parti teşkilatları içerisinde kadınlar sadece kadın kollarında görevlendirmek yerine normal teşkilat bünyesinde de daha fazla kadına yer verilmelidir.
       Diğer taraftan bazı partilerin Kadın Kolları teşkilatları incelendiğinde aslında parti açısından en önemli teşkilat olması gerekirken partinin en zayıf halkası olduğu gerçeğini görmemek imkansızdır ve bazı teşkilatlarda Kadın Kolları dendiğinde bir elin parmaklarının sayısını geçmediği görülür. Oysa iktidara gelen partilere bakıldığında bu partilerin en güçlü oldukları dönemlerde güçlü bir kadın kolları teşkilatı vardır ve kadınlarında siyasi mücadele ve çalışmalarının desteği ile partiler iktidara taşınmıştır. Seçimden zaferle çıkıp iktidara gelmek isteyen bir parti çalışma yapacak güçlü bir kadın kolları teşkilatına sahip olmak zorundadır. Aksi takdirde başarı bir hayalden öteye gitmez.
        Partilerin güçlü bir kadın kollarına sahip olmasının yolu da parti mensubu beylerin, ailelerindeki ve çevrelerindeki kadın ve kızları parti çalışmalarına teşvikleri mümkün olabilir. Bu gerçekleştirildiği takdirde zamanla parti içerisinde daha güçlü bir kadın kolları teşkilatı kurulabilir. Ayrıca da parti mensubu beylerin ailelerindeki kadın ve kızların parti çalışmalarına katılmadığı bir ortamda parti mensubu olmayan ailelerden kadın ve kızların parti çalışmalarına kazandırılması güç olur.
         4- ENGELLİLER KONUSU: Engelliler İdaresi Başkanlığı’nca açıklanan resmi verilere göre toplumumuzun %12.29’unu engelli bireyler oluşturmasına rağmen siyasi partiler, engelli aday ve engellilerle ilgili projelere gerektiği kadar önem vermemektedirler. Her insanın bir engelli adayı olduğunu unutmadan engellilerle ilgili projeler üretmelidirler. Ayrıca kadın aday konusunda olduğu gibi engelli aday konusunda da aday listelerinde renk olsun hesabı seçilmesi mümkün olmayan yerlerden aday göstermekten vazgeçilip seçilebilecek yerlerden aday göstermelidirler.
        5- SEÇİM ÇALIŞMASI: Siyasi partiler seçimden seçime vatandaşı baz alan bir çalışma yapmak yerine seçim süreci harici zamanlarda da halkın arasında halkın sorunlarını dinleyip halkla bütünleşen çalışmalar yaparak başarı elde edebilirler. Sadece seçimden seçime Anadolu’nun hatırlanması yanlıştır. Çünkü şehirlerin kökleri Anadolu’nun köylerinde can bulmaktadır. Anadolu köyleri fethedilmeden şehirler fethedilemez. Bu nedenle siyasi partiler yıllardır seçimden seçime kapısını çaldıkları Anadolu’nun köylerini seçim harici dönemlerde de hatırlayıp Anadolu köylüsünün bazlamasının yanında soğuk bir ayranını içip hal hatır sormasını bilmelidirler.
       Sonuç olarak; seçimde başarılı veya başarısız olmak siyasi partilerin kendi elinde olan bir durumdur. Bu nedenle başarısızlık karşısında vatandaş tercih etmedi diye bir düşünce ile hareket etmek yerine vatandaşın kendilerini neden tercih etmediğini sorgulamaları gerekir. Bundan önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimdeki sonuçlarda tarihin tozlu sayfalarında bir daha açılmamak üzere bırakılmamalıdır. Siyasi partiler seçimden seçime meydanlarda boy göstermek yerine şimdiden başlayarak vatandaşın yanında yer alıp vatandaşla kucaklaştığı takdirde sandığa mührünü vurur!.. Gelecek günlerde bir Cumhurbaşkanlığı bir de genel seçim var!.. Hiçbir şey için geç kalınmış değil!.. Umutsuzluğa kapılmanın bir anlamı yok. Başarısızlık daha önceki seçimden daha düşük oy almak ise bu seçim sonuçlarına bakarak bir başarısızlıktan söz etmek mümkün değildir. Hiçbir şey kaybedilmiş değildir. Başarının anahtarı dürüstlük, samimiyet ve özveriden geçer. Yeter ki kadınıyla – erkeğiyle, genciyle – yaşlısıyla bir olup omuz omuza verip Anadolu yollarına şimdiden düşülsün!..
            Unutmayınız ki; Ağustos Ayı Zaferler Ayı’dır!.. TÜRK Milleti olarak, Ağustos Ayı’nda çifte ZAFER  kutlamak dileğiyle!..

          NOT: Bu konu üç – beş madde ile geçiştirilecek bir konu değildir. Üç – beş madde ile yorumlamaya çalışmamın sebebi daha uzun ele alıp okuyucularımın daha fazla okuyarak sıkılmasını engellemek amaçlı ve ayrıca sizde takdir edersiniz ki yazdığım yazılardaki fikir ve düşüncelerimin veya yazılarımın belli cümlelerinin tıpkı bazı sandıklardaki oylar gibi kasıtlı veya kasıtsız bir şekilde alınarak kendi düşünce veya cümleleriymiş gibi yayınlamaları ve söylemeleri karşısında üç - beş madde ile konuyu sınırlandırdım. Halbuki bu konu ile alakalı sayfalar dolusu madde ve detayların irdelenerek izah edilmesi gerekmektedir.
2 Nisan 2014
Reyhan İŞERİ
Siyaset Bilimci - Terör Uzmanı
http://www.reyhaniseri.com.tr
Bu yazıya yorum yaz

Bu yazıda ( 2 ) adet yorum bulunmaktadır.

Ad - Soyad : sabiha çalışkan
Gönderme Tarihi : 02-04-2014 14:31:02
Yorum : yazinizi di,ikkatlice okudum tesekkurler kaleminize saglik
Ad - Soyad : Hasan Dağlı
Gönderme Tarihi : 02-04-2014 08:23:20
Yorum : Reyhan hanım; gününüz aydın,gönlünüz sevinçli olsun. Son derece isabetli görüşlerinizin, birilerince öneri olarak alınmasını umuyorum. Tabi ki umutsuz değilim. Çünkü hiç bir şey henüz bitmiş değildir, zararın neresinden dönülürse kardır. Bu gün olmasa da yarın yine meşakkat bizleri bulacaktır. Selam ve muhabbetle.
Ad - Soyad :
E-Posta :
Yorum :
Güvenlik Kodu :